top of page

Криза 6-7 років

 

Один з головних симптомів кризи 6-7 років - кривляння, манірність, непослух. Дитина стає некерованою, вона не реагує на зауваження батьків, робить вигляд, що не чує їх або йде на відкритий конфлікт.

В цілому, всі кризи схожі одна на одну. Як підліткова криза, так і криза 1-го, 3-х або 6-7 років, всі вони виражаються в запереченні і можуть бути проілюстровані простим і знайомим всім батькам діалогом:

 

- Сергію, одягни шапку. На вулиці холодно.

- Не холодно.

- Одягни шапку.

- Не одягну

- Сергію!

- Не Сергію!..

 

- Мариночка, принеси, будь ласка, книгу, - ласкаво просить мама.
- Не принесу, - твердо відповідає Маринка.

 

- Дай, онучка, я тобі допоможу, - як завжди, пропонує бабуся.
- Ні, я сама, - вперто заперечує внучка.

 

- Підемо погуляємо.
- Не піду.

 

- Іди обідати.
- Не хочу.

 

- Послухай казку.
- Не буду ...

 

Однак не дивлячись на зовнішню схожість, підгрунтя у кожної вікової кризи своє. Якщо при кризі 1-го і 3-х років дитина "бореться" в основному за самостійність, можливість діяти автономно (я сам сяду на горщик!), То в шість-сім років прояв кризи пов'язаний з втратою дитячої безпосередності, тобто з "включенням" інтелектуального моменту між переживанням і вчинком. Звичайні побутові правила, встановлені батьками, стають для дитини втіленням «дитячого» світу, від якого вона швидше хоче відійти. Дитина хоче довести собі і іншим свою "дорослість"; відчуває гостру потребу бути "дорослою", вести себе як дорослі, відповідно одягатися, приймати самостійні рішення.

У момент кризи діти очікують від сім'ї визнання незалежності і самостійності. Дитина хоче, щоб її думку запитали, щоб порадилися з нею. Щоб їй надали можливість самостійно вибрати, чим займатися, у що грати, який мультфільм дивитися, з ким дружити і т.д.

Кризи необхідні. Вони як рушійна сила розвитку, своєрідні сходинки його, етапи зміни діяльності дитини (для кризи 6-7 років ми поступово переходимо до навчальної діяльності).

Однак, слід пам'ятати, що несприятливим наслідком криз є підвищена чутливість мозку до впливів навколишнього середовища, вразливість ЦНС у зв'язку з відхиленнями в перебудові ендокринної системи та метаболізму. Інакше кажучи, кульмінаційний момент кризи - це і прогресивний, якісно новий еволюційний стрибок, і несприятливий для стану здоров'я дитини функціональний дисбаланс. Тобто, під час кризи дитина не тільки інтенсивно розвивається, а й посилюється ризик різних захворювань, погіршується імунітет ... Тому сильно "давити" на дитину, карати її в цей період не рекомендується.

 

 

Отже, що ж робити? Як поводитись мамі, якщо дитина раптом різко змінилася

(і не в кращу сторону)?

 

Головне - постарайтеся виробити правильну лінію своєї поведінки, станьте більш гнучкими в виховних заходах, розширюйте права і обов'язки малюка і в межах розумного дайте відчути їй самостійність, щоб насолодитися нею.

 Не ображайтеся на дитину за її поведінку.

Наприклад, ваша дитина не хоче йти в садок. Ви не прохайте її, не підтримуйте скандал, що може виникнути. Зробіть вигляд, що Вам зараз дуже потрібна допомога. Нехай дитина допоможе зібрати Вашу сумку, подасть пальто. Підкресліть  значимість дитини. Дайте якесь завдання, яке дитина виконає в садку з вихователькою (намалювати щось, зліпити, вивчити вірш і т.д.). За виконання подібних завдань дитину можна заохотити (сходити разом в парк, купити цукерку і т.д.), але якщо пообіцяли - обов'язково тримайте слово!!! Не обманюйте довіру дитини)))

Самоствердженню дитини буде корисно, якщо ви попросите її  поради або зробите їй якісь «дорослі» подарунки типу кулькової ручки для письма. 

Взагалі, проявляйте побільше уваги до життя дитини, намагайтесь підтримувати контакт з дитиною, приймайте активну участь у тих справах, якими вона займається... 

Для нормального розвитку малюка бажано під час кризи 6-7 років, щоб дитина відчувала, що всі дорослі в будинку знають, що поруч з ними не малюк, а рівний їм товариш їх і друг. Підкреслюйте, що, кожен раз, коли дитина здійснить "дорослі", "серйозні" вчинки, - вона стає трохи дорослішою.

На мою думку, дуже хороші рекомендації з цієї теми Ви можете почитати за посиланням:

Сподіваюся, рекомендації Вам стануть у нагоді і допоможуть підтримати мир у родині! Удачі!!!

 

 

bottom of page