Як одягати дітей взимку
Обираємо зимовий одяг і взуття для дітей дошкільного віку
Гострі респіраторні захворювання — часте явище в дітей, які відвідують дошкільні навчальні заклади. Здебільшого такі захворювання виникають через те, що дитина неправильно вдягнена для прогулянки. Який дитячий зимовий одяг і взуття обрати для прогулянок за різних погодних умов?
Одяг захищає шкіру людини від механічних ушкоджень та впливу навколишнього середовища, зокрема від спеки та холоду, опадів, вітру. Захисні властивості одягу особливо важливі для дітей, оскільки: механізми терморегуляції в дітей недосконалі; діти вирізняються значною руховою активністю; шкіра дітей ніжна і вразлива.
Діти швидко мерзнуть надворі, при цьому що менша дитина, то переохолодження настає швидше. До того ж вони подовгу не можуть зігрітися. Це пов’язано з незрілістю механізмів теплоутворення і тепловіддачі.
Особливості терморегуляції організму дитини
Організм людини здатний реагувати на будь-які зміни в температурному режимі навколишнього середовища. Відповідає за цей процес система терморегуляції, що в разі зниження температури тіла «вмикає» механізм його обігріву, а за підвищення — механізм його охолодження. Існують такі види терморегуляції, як хімічна та фізична. Система терморегуляції охоплює такі процеси, як теплоутворення та тепловіддачу, баланс між якими, власне, і забезпечує сталість температури тіла в різних умовах навколишнього середовища.
Система терморегуляції в дітей менш розвинена, аніж у дорослих. Велика площа поверхні шкіри на кілограм ваги, а також щільна мережа судин шкіри сприяють активнішій тепловіддачі. Окрім того, діти мало пітніють і за низької температури не тремтять. Процес теплообміну в дітей відбувається лише за рахунок хімічних механізмів — прискорення або уповільнення виробництва внутрішнього тепла.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Певна недосконалість процесу терморегуляції призводить до того, що діти можуть легко змерзнути в доволі теплій, за відчуттями дорослого, кімнаті та швидко перегрітися за найменшого підвищення температури повітря.
У дітей можливі й порушення системи терморегуляції. Найпоширенішим з них є недосконалість фізичного механізму — за зниження температури повітря судини шкіри звужуються, а їх тонус
знижується, що зумовлює чхання й утруднення дихання. Аби цього уникнути за підвищення температури повітря, організм «вмикає» механізм хімічної терморегуляції, і дитина починає мерзнути навіть у теплу погоду.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Часом у дітей буває і так звана «алергія» на холод — під впливом низької температури власні білки в організмі дитини утворюють особливу структуру, яку імунна система сприймає як чужорідну. Внаслідок цього з’являються шкірні висипання.
Ознаки того, що дитина змерзла:
-
помітне збліднення шкіри
-
рожеві плями на шкірі обличчя, рук, вух
-
зблідлі губи
-
шкіра пальців рук і тильного боку кистей холодна і багряно-червона, часом синюшна
-
уповільнені та неточні рухи
-
апатія, втома, відсутність бажання активно рухатися та гратися
-
холодний піт
Погодні умови: вплив на вибір зимового одягу і взуття
Аби зменшити ризик дитини застудитися взимку, слід правильно обирати одяг і взуття. При цьому варто враховувати, що дитячий одяг має:
-
відповідати віковим анатомо-фізіологічним особливостям, метеорологічним умовам та виду діяльності, яким дитина займатиметься на свіжому повітрі;
- бути зручним, функціональним та безпечним;
- сприяти вихованню естетичного смаку в дитини.
Дитину важливо забезпечити не лише верхнім одягом та взуттям, а й теплою шапкою, шарфом, рукавичками. Адже через голову та руки організм дитини найбільше віддає тепло. Утім навіть якщо одяг та взуття дитини дібрані правильно, на прогулянці вихователі та медична сестра все одно мають стежити, аби дитина не змерзла і не перегрілася.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! За зниження температури повітря нижче -4...-10 °С та збільшення швидкості руху повітря понад 2 м/с рухову активність дітей потрібно збільшувати. Прогулянки можна проводити за температури повітря не нижче -16 °С і швидкості руху повітря до 5 м/с. При цьому на дитині має бути 5 шарів одягу. Якщо під час прогулянки, за температури повітря +3...-3 °С і швидкості вітру не більше 5 м/с, вихователь проводить з дітьми рухливі ігри, на дітях має бути 3-4 шари одягу.
Відповідно до вимог Державних санітарних норм та правил «Матеріали та вироби текстильні, шкіряні і хутрові. Основні гігієнічні вимоги», затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 29.12.2012 № 1138, для дитячого одягу дозволено використовувати тканини, виготовлені з натуральних або із додаванням хімічних волокон.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Заборонено використовувати ацетатні тканини з додаванням акрилових, капронових і лавсанових волокон, апретів і просочень в тканинах, призначених для пошиття білизни для дітей раннього та дошкільного віку.
Нижнім шаром зимового одягу дошкільників може бути натільна білизна, сукня для дівчаток або сорочка чи штанці для хлопчиків, виготовлені з бавовняних, товстих або ворсових тканин (фланель, бумазея, вельвет, напівшерстяні і вовняні). Це посилює теплозахисні властивості одягу. Комплект одягу доповнюють трикотажними або вовняними кофтинками і жилетами, які надягають дітям за значних коливань температури в приміщенні.
Для верхнього шару зимового одягу можна використовувати натуральні тканини з водовідштовхувальним просоченням або синтетичні. Другий — теплозахисний шар — має складатися з легких матеріалів, виготовлених з натуральних, штучних або синтетичних волокон (вата, ватин, ватилин, синтепон). Внутрішній шар — підкладка — має бути гігроскопічним, оскільки має забезпечувати оптимальні гігієнічні умови в підодяговому просторі.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Одяг дітей має бути чистим. Це важливо для гігієнічного і естетичного виховання.
Чинники переохолодження дитини:
-
невідповідність одягу та взуття погодним умовам
-
занадто тісний або вільний одяг чи взуття
-
промокання взуття, спітнілі шкарпетки або колготки
-
відсутність багатошаровості в одязі
-
надмірна пітливість з будь-якої причини
-
вологий верхній одяг
Для зимових прогулянок комбінезон зручніший, ніж куртка та штани. Він захистить усе тіло дитини від холоду й вологи.
За температури +6...-2 °С комплект одягу дитини має містити бавовняну білизну, теплу сукню (для дівчаток) або сорочку з брюками (для хлопчиків), трикотажну вовняну кофтину, куртку або демісезонне пальто, колготки, рейтузи, теплі шкарпетки, чобітки, вовняну шапочку на підкладці, рукавички. За температури нижче 0 °С — зимове пальто без трикотажної кофти або теплий комбінезон.
За температури -3...-8 °С — бавовняна білизна, трикотажна або вовняна сукня (сорочка), трикотажна або вовняна кофтина, зимове пальто або комбінезон, рейтузи або брюки, шкарпетки, зимова шапка, утеплені чобітки.
За температури -9...-15 °С — бавовняна білизна, трикотажна або вовняна сукня (сорочка), товста вовняна кофта (светр) або дві трикотажні кофтини, зимове пальто (шуба), колготки, рейтузи, брюки, вовняні шкарпетки, бавовняна косинка, зимова шапка, рукавички, утеплені черевики.
Взимку, за відсутності сильних морозів, дітям можна вдягати теплі в’язані шапочки на зав’язках, у сильні морози — шапки-вушанки. Потрібно стежити, аби шапка обов’язково закривала вуха, оскільки діти дуже чутливі до такого захворювання вух, як отит. У холодну погоду стануть у пригоді зручні шапочки-шоломи та утеплені хутром каптури верхнього одягу. Вони захистять шию дитини від холоду й вітру.
За мінусової температури повітря слід надягати на дитину 4-5 шарів одягу. Утім потрібно уникати надмірної багатошаровості, оскільки це обмежуватиме рухи дитини, порушуватиме вентиляцію повітря під одягом.
Взуття є обов'язковою складовою комплекту одягу дитини. Воно захищає організм від охолодження й перегрівання, а стопу — від механічних ушкоджень, утримує м'язи і зв’язки стопи у правильному положенні. Взуття має бути зручним для пересування, аби не спричиняти захворювань та деформацію стоп.
Взуття має бути легким, теплим і зручним. Воно не повинно тиснути й натирати ногу. Якщо після прогулянки у дитини виникло почервоніння на пальцях ніг або на п’яті, слід уважно оглянути її взуття. Можливо, заважає підкладка або шов, можливо матеріал, з якого зшите взуття, занадто твердий.