top of page

Як виховати у дитини свідоме ставлення до власного здоров’я

                                                                     

Згідно з Національною доктриною розвитку освіти в Україні перед

педагогами та батьками постає пріоритетне завдання – виховувати

в дитині відповідальне ставлення до власного здоров’я і здоров’я

людей, що поруч, як до найвищої індивідуальної та суспільної цінності.

Це завдання вирішується завдяки валеологічній освіті в усіх навчальних

закладах, починаючи з дошкільних, повноцінному медичному

обслуговуванню, створенню екологічно сприятливого життєвого

простору й оптимізації режиму освітнього процесу.

Як зробити так, щоб здоров’я стало однією з провідних потреб

людини протягом усього життя? Безумовно, з перших років

життя малюка слід вести просвітницько-виховну роботу, формуючи

в нього звичку дбати про власне здоров’я. Якщо ми, дорослі,

усвідомимо, що головну надію слід покладати не на медичне

обслуговування чи поліпшення екології, а тільки на себе, то й

пріоритетом у вихованні стане формування у наших малюків навичок

здорового способу життя. Оскільки ж це означає зорієнтованість

особистості на формування, збереження та зміцнення власного

здоров’я як найголовнішої особистісно-мотиваційної потреби, то

найважливішим завданням педагогів є формування в дитини готовності бути здоровою.

            За твердженням В. Петленко, В. Бузунова ця готовність має складатися:

- з потреби (хочу) бути здоровим;

- із здатності (можу) будувати свої відносини із самим собою та навколишнім світом;

- з рішучості (буду) жити за природовідповідними законами.

На батьків та дошкільний навчальний заклад покладається відповідальність за здійснення цілеспрямованого виховання у дітей ціннісного ставлення до власного здоров’я, формування у них адекватної реакції на різноманітні чинники ризику для життя.

            У Законі України «Про дошкільну освіту» записано: «Дошкільний заклад освіти забезпечує право дитини на охорону здоров’я, здоровий спосіб життя через створення умов для безпечного, нешкідливого утримання дітей, раціонального харчування. Здоров’я, його охорона та зміцнення, безпека дітей повинні бути життєвою стратегією пріоритетом у роботі дошкільних закладів». У розділі 1 ст.7 визначені пріоритетні завдання дошкільної освіти: «Збереження та зміцнення фізичного, психічного і духовного здоров’я дитини». В концепції дошкільної освіти чітко виділена головна спрямованість освітньо-виховного процесу на «Я» дитини, на формування позиції створення свого здоров’я. Через відкриття власного «Я» дошкільник виділяє себе із оточуючого світу, вивчає простір власного «Я», що спонукає дітей прагнути до самозбереження та саморозвитку.

Особливе місце у формуванні дитини як цілісної особистості посідає фізичний розвиток. Що слід зробити батькам, щоб вирвати дитину з виру комп'ютерних ігор?  Відповідь приходить сама собою. «Тільки в русі і через рух дитина розвивається, впізнає світ у його багатогранності, набуває нових умінь, гартує тіло», - стверджує великий дидакт Ян Амос Каменський. Отже, завдання батьків небайдужих до фізичного зростання дитини, залучити її до занять з фізкультури і інших форм фізичного виховання зробивши їх захоплюючими, неповторними, сучасними. Краще всього це вдасться завдяки особистому прикладу.

Розвиваючи основні фізичні якості (силу, гнучкість, спритність, окомір, тощо), слід організувати все цікаво та зрозуміло для дитини, так, щоб у малюка викликати позитивні емоції такі, як радість руху, задоволення від власної спритності, захоплення своїми досягненнями та успіхами.

Для цього ми пропонуємо використовувати різні фітнес-програми. Наприклад, аеробіка, степ-аеробіка, фітбол-аеробіка, глайдинг, хореографія тощо.

       Щоб у дитини було сформоване свідоме ставлення до власного духовного здоров'я, вона має знати, що до природи, людей, усього живого і неживого на Землі конче потрібне бережливе ставлення: слід шанувати і цінувати духовні надбання своєї сім'ї, роду, народу, всього людства, рідну мову, культурну спадщину, мистецтво, літературні твори, предмети образотворчого та народно - вжиткового мистецтва.

        Свідоме ставлення до власного соціального здоров'я в дошкільника забезпечується системою знань, які сприяють усвідомленню того, що стосунки між однолітками та дорослими мають бути не стресовими, а доброзичливими, добро творчими, культурними, дієвими; у спілкуванні треба вміти управляти своїми емоціями, оцінювати себе та інших із зрозумінням мотивів поведінки, вчинків, - це, в свою чергу, сприятиме розвитку саморегуляції дитини як прояву її вольових зусиль. Окрім того, у спільній, ігровій, пізнавальній, трудовій діяльності дитина має проявляти самостійність (у діях, думках, рішеннях), активність.

        Виховання свідомого ставлення до власного здоров'я має поєднуватися з прищепленням навичок (догляду за тілом, самоаналізу, позитивного мислення, прояву високої душевності, доброзичливих взаємин) та звичок до відносно усталених способів дій щодо збереження власного здоров'я, його зміцнення та відновлення. Отже йдеться про засвоєння дітьми навичок здорового способу життя як шляху до еталона здоров'я.

         Формування у дошкільників свідомого ставлення до власного здоров'я здійснюється в різних формах активності (рухливій, пізнавальній, мовлене вій); видах діяльності (у грі, спілкуванні, предметно - практичній діяльності, у нагнані)

          Засобами формування свідомого ставлення до власного здоров'я є різні види занять: рухливі, дидактичні, сюжетно - рольові ігри, праця, самостійна діяльність дітей.

            Таким чином, формоване свідоме ставлення до власного здоров'я проявляється у знані свого тіла, в духовному житті та соціальних ролях, у малюнках, віршах, казках, мелодіях, танцях, а також у компетентності в сфері життєдіяльності "Я сам".

           Дуже важливо в зв'язку зі сказаним вище надавати процесу фізичного виховання оздоровчої спрямованості. Наповнення занять з фізичної культури, ранкової гімнастики та інших форм роботи різноманітними рухами в комплексі з традиційними і нетрадиційними оздоровчими технологіями збагатять дітей знаннями про особисте здоров'я, сформують у них уміння та навички оздоровлення та відновлення власного організму. У дошкільнят з'явиться бажання бути здоровими, не хворіти, вести здоровий спосіб життя, сформується емоційно - ціннісне ставлення до себе, свого організму.

bottom of page