Що таке пісочна терапія?
Навряд чи знайдеться багато людей, які в дитинстві не грали в пісочниці. Але, будуючи замки з піску, навряд чи хтось із дітей замислюється, що вони, таким чином, висловлюють свої почуття і ставлення до навколишнього світу. Сьогодні вченими розроблено цілий напрямок — пісочна терапія, яка допомагає не тільки дітям, а й дорослим.
За допомогою тактильного контакту з піском людина не тільки знімає стресову напругу, але і пізнає себе і свій внутрішній світ. Пісочна терапія дозволяє розкритися на глибинному рівні, зрозуміти свої проблеми і подивитися на них з боку, розвинути впевненість і творчий потенціал.
Пісок здавна використовується людиною як матеріал для творення. Не випадково, маленькі дітки так люблять ігри в пісочниці. Саме дивлячись на те, як грають діти, і як при цьому їм вдається створювати власний маленький світ, фахівці прийшли до розуміння важливості використання піску як інструменту досягнення терапевтичних цілей. Взаємодія з піском дозволяє досягати внутрішньої гармонії і спокою. Це пов’язано з його особливою роллю в житті людини, адже пісок завжди використовувався для будівництва та облаштування.
Пісок допомагає відчувати творчу силу, адже будь-яка людина з його допомогою може будувати і створювати свою картину світу. Всі внутрішні переживання і конфлікти можна виплеснути через піщані скульптури та малюнки. Навіть просто водячи рукою по піску, людина відчуває приплив спокою і позитивної енергії, на кшталт тієї, яку відчуваєш, лежачи на пляжі. Людина, що працює з пісочним матеріалом, як ніби знову відчуває себе в дитинстві, коли можна було ліпити всіляких невідомих звіряток, занурившись у власне «Я». Пісочна терапія – це своєрідний повернення у дитинство, коли ваш творчий потенціал не знав рамок і правил. Це спосіб вирватися з побутових і психологічних проблем, відчувши політ фантазії.
Пісочна терапія – метод безпечний і перевірений роками. Він не може завдати шкоди внутрішньому стану, оскільки не має в собі деструктивного начала. Це спосіб, що допомагає людині зрозуміти себе і не вимагає нічого взамін. Це дуже важливо, особливо для людей із заниженою самооцінкою, які сумніваються у власних силах і можливостях.
За допомогою пісочної терапії людина навчається дивитися на себе з боку і намагається знайти вихід із ситуації. Він заснований на можливості внутрішнього саморозкриття. Іноді усвідомлення того або іншого факту, що впливає на проблему, відбувається навіть без допомоги психолога. Людина сама приходить до розуміння внутрішнього конфлікту і вчиться вирішувати його.
Найчастіше пісочна терапія проводиться для дітей. При іграх з піщинами у дитини розвивається дрібна моторика рук, яка в свою чергу стимулює мова малюка, його здатність до читання та письма. А, головне, світ, який дитина вибудовує на піску, може розповісти про його внутрішніх конфліктах більше, ніж будь-які розпитування. Бо дуже часто маленьким дітям складно висловлювати свої думки словами, а через гру дитина «відіграє» неприємні ситуації і просто знімає напругу.
Пісочна терапія також носить для дитини навчальний характер. Малюючи піском на дошці, вона може вивчати цифри і букви, вчити, де право, а де ліво, розвивати свої творчі здібності. У пісочниці йде потужний розвиток тактильної чуттєвості, переважає наочно-образне мислення, тренується пам’ять і сприйняття. Дитина вчиться висловлювати свої думки, ідеї та почуття, закріплює знання про навколишній світ.
У пісочниці можуть проводитися не тільки індивідуальні заняття, але також і групові. Таким чином, людина вчиться не тільки знаходитися в суспільстві, а й взаємодіяти з іншими людьми. Між дітьми виникає емоційний контакт, вони знайомиться, просять допомогу і пропонують свою. Так як ігри з піском — процес приємний, то робота в колективі буде позитивною.
Кожній людині потрібно своє кількість сеансів пісочної терапії, щоб змінитися самому і змінити ставлення до навколишнього світу. Сьогодні «пісочницю» використовують як додатковий інструмент в арт-терапії, дитячому психоаналізі, ігрової терапії.
Якщо Ви хочете займатися таким видом роботи з дитиною, можете замінити пісок на манку.
У нашому садочку на заняттях як з психологом, так і з вихователями, використовуються елементи пісочної терапії. Як вже було вказано вище, пісок має дуже великий розвивальний потенціал - граючись з піском, дитина вдосконалює дрібну моторику рук, мислення. Якщо грамотно підібрати вправи, Ви можете комплексно розвивати потенціал своєї дитини, починаючи з моторики і закінчуючи сферою спілкування.